Kredyt hipoteczny przy ryczałcie – czy jest możliwy?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to znakomita szansa na uzyskanie wysokich dochodów. Jednocześnie może okazać się, że nawet dobrze prosperujący biznes nie pozwoli na uzyskanie finansowania od banku. Kredyt hipoteczny na ryczałcie wymaga zdecydowanie lepszego przygotowania, nie każda instytucja zgodzi się na jego udzielenie.
Na czym polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to coraz bardziej popularna forma rozliczenia podatku stosowana przez przedsiębiorców. Z pewnością spory wpływ na to ma Polski Ład, który wprowadził kilka udogodnień dla właścicieli firm decydujących się na to rozwiązanie.
Zasada działania ryczałtu jest przy tym prosta: w tym modelu opodatkowaniu podlega nie dochód, a przychód. Brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania jest natomiast rekompensowany atrakcyjnymi stawkami i niższą składką zdrowotną. W wielu przypadkach ryczałt pozwala na uzyskanie najwyższych oszczędności, wobec czego wielu przedsiębiorców zdecydowało się na tę formę rozliczenia. Niestety może się okazać, że niemiła niespodzianka czeka na nich w banku. Dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi albo niedostępny w przypadku ryczałtowców?
Ryczałt a kredyt hipoteczny – na czym polega problem?
Może się wydawać, że ryczałt ewidencjonowany a kredyt hipoteczny to dwie zupełnie inne kwestie. Problemem z perspektywy banków jest jednak sposób obliczania należnego podatku. Ze względu na brak ewidencjonowania kosztów niemożliwe jest ustalenie faktycznego dochodu przedsiębiorcy – a to właśnie na jego podstawie ustalana jest zdolność kredytowa, czyli wskaźnik niezbędny do udzielenia kredytu, zwłaszcza kredytu hipotecznego na dużą sumę.
Część banków w ogóle nie rozpatruje wniosków w takim przypadku. Inne określają samodzielnie przeliczniki pozwalające ocenić wysokość branego pod uwagę dochodu. Co może mieć wpływ na kalkulacje? Chociażby branża (wyrażona przez kod PKD) i stawka podatku. Kredyt hipoteczny a ryczałt 5,5% będzie wymagał nieco innego podejścia niż przy stawce 15%.
Kredyt hipoteczny na ryczałcie jest możliwy
Do niedawna pokutowało przeświadczenie, że ryczałtowcy nie mają szans na zakup mieszkania lub domu przy wsparciu kredytu hipotecznego. Była to z tego powodu często odradzana forma opodatkowania. Takie przeświadczenie jest jednak błędne, a z racji na coraz większą popularność tego modelu opodatkowania zmienia się również podejście instytucji finansowanych do takich kredytobiorców — przed złożeniem wniosku dowiedz się więcej o tym, jak działa ryczałt a kredyt hipoteczny na stronie BlogKredytowy.pl. Dzięki temu dobrze przygotujesz się do całego procesu i unikniesz błędów, które mogą nawet uniemożliwić uzyskanie środków.
Co trzeba przygotować, aby dostać kredyt?
Każda instytucja spogląda na kwestię obliczania dochodów w przypadku ryczałtowców nieco inaczej. Jeżeli potrzebujesz wyższej zdolności kredytowej, należy wybrać bank, który będzie w stanie uwzględnić jak największy procent osiągniętego przychodu. Warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego doradcy kredytowego, który doradzi odpowiednią instytucję i pomoże w zebraniu niezbędnych dokumentów.
Należy do nich przede wszystkim ewidencja sprzedaży za rok bieżący i ubiegły, PIT-28, potwierdzenie opłaty podatku, zaświadczenie z ZUS i US o braku zalegania z opłatami. Który bank najlepiej liczy ryczałt? Wybór instytucji zależy od konkretnej sytuacji oraz od stawki ryczałtu. Niektóre banki premiują np. wolne zawody, inne będą natomiast lepsze z perspektywy przedsiębiorców opłacających niższe stawki ryczałtu.