Jak wybrać dobre oprogramowanie do zarządzania firmą? Oto kilka przydatnych wskazówek
Rozwój wykorzystywanych rozwiązań informatycznych pozostaje jednym z najważniejszych celów inwestycyjnych wielu polskich przedsiębiorstw. Jednocześnie oprogramowanie dla firm przybiera różne formy, co nie ułatwia podjęcia dobrej decyzji. Na co zwrócić uwagę i jaki typ narzędzi wybrać?
Różne rodzaje oprogramowania dla biznesu
Każda firma jest inna, co przekłada się na zróżnicowane uwarunkowania i potrzeby. Jednocześnie dostępne na rynku oprogramowanie dla firm bardzo często jest projektowane w taki sposób, aby sprawdzić się w jak najbardziej uniwersalnych scenariuszach. To niestety często prowadzi do problemów i zbyt małych możliwości konfiguracyjnych, co finalnie utrudnia sprawne operowanie i obniża poziom satysfakcji z implementacji.
System dla firm powinien być przede wszystkim jak najbardziej zbliżony do jej indywidualnych cech i w jak największym stopniu odpowiadać na konkretne potrzeby organizacji. Kluczową rolę odgrywa wobec tego etap projektowania rozwiązań, podczas którego podejmuje się najważniejsze decyzje dotyczące wdrożenia.
Dlaczego warto rozwijać oprogramowanie?
Współczesne narzędzia informatyczne dają niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Dzięki stosowaniu rozwiązań chmurowych oraz modułów analitycznych umożliwiają automatyzację wielu procesów i polepszenie wskaźnika workflow. Szybszy obieg dokumentów i informacji na szczeblu zarówno zespołów, jak i całej organizacji, to natomiast olbrzymia przewaga konkurencyjna, która jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w każdej gałęzi biznesu.
Jak wskazuje raport Personnel Service “Barometr Polskiego Rynku Pracy 2022”, już co piąta polska firma wdraża automatyzację i robotyzację. Dotyczy to przy tym bardzo zróżnicowanych działań – od czynności typowo biurowych po scentralizowane monitorowanie wszystkich procesów zachodzących w firmie. Na rynku znaleźć można także najbardziej wyspecjalizowane narzędzia, takie jak oprogramowanie dla firm produkcyjnych, umożliwiające zarządzanie pracami mającymi miejsce w dziale produkcji.
Kluczowa rola dostawcy systemów dla firm
Zadania firmy zajmującej się wdrożeniem nie ograniczają się wyłącznie do zaprojektowania i implementacji rozwiązań. Od jej kompetencji, wiedzy i doświadczenia zależy sukces całej inwestycji: Kotrak dostarczający oprogramowanie dla firm będzie w stanie zapewnić optymalne rozwiązania dla przedsiębiorstwa każdego rozmiaru i z każdej branży.
Możliwe jest również stworzenie systemu dedykowanego, który będzie przygotowany w całości z myślą o konkretnym podmiocie i celach, jakie ten chce osiągnąć. Istotnym elementem całego procesu jest również wdrożenie pracowników, którzy będą korzystać z możliwości narzędzi. Pozwoli to na wykorzystanie pełni ich potencjału i jak najszybsze dostrzeżenie korzyści płynących ze wdrożenia.
Czym są systemy ERP?
Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów oprogramowania dla firm są rozwiązania ERP (ang. Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa). Wyróżniają się scentralizowanym spojrzeniem na cały podmiot, co umożliwia zarządzanie wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie. Dzięki temu udaje się uzyskać szybki obieg informacji i dać do dyspozycji pracowników dane aktualizowane w czasie rzeczywistym.
Oddzielne segmenty działania firmy czy jej poszczególne jednostki organizacyjne zazwyczaj występują w formie oddzielnych modułów. Wśród nich – obok standardowych narzędzi umożliwiających np. zarządzanie rozliczeniami czy kadrami – można znaleźć również moduły odpowiedzialne za zarządzanie magazynem (WMS) czy działem produkcji (MES).